Jan Krutul

Kompozytor i dyrygent

Urodzony w 1987 r. Kształcił się na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pod kierunkiem prof. Violetty Bieleckiej (dyrygentura chóralna), prof. Pawła Łukaszewskiego (kompozycja) oraz prof. Tomasza Bugaja (dyrygentura symfoniczno-operowa), a także w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w ramach Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich.

Przygodę z chóralistyką rozpoczął jako artysta Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, następnie współpracował z Chórem Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra jako chórzysta i drugi dyrygent. W latach 2015-2020 stworzył i prowadził Chór Miasta i Gminy Serock „Cantores Adalberti”. Od 2016 jest dyrygentem Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie – z zespołem tym zdobył m.in. Grand Prix IV Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej Music Everywhere (Gdańsk, 2017).

W twórczości Jana Krutula szczególne miejsce zajmuje muzyka chóralna a cappella oraz utwory wokalno-instrumentalne (Litania do św. Jana Pawła II, Vulnerasti cor meum, Zagrajmy w muzykę!, musicale dla dzieci Kopciuszek i Królewna Śnieżka). Jego kompozycje były wykonywane w Polsce, Niemczech, Mołdawii, Holandii, Bułgarii, na Litwie, Ukrainie i w USA oraz wielokrotnie nagradzane w konkursach kompozytorskich w Polsce i za granicą, takich jak Musica Sacra Nova (Kolonia, 2014), czy Opus 966 (Poznań, 2014). Na polu kompozytorskim i dyrygenckim aktywnie współpracuje z Narodowym Forum Muzyki, m.in. pisząc nowe utwory na zamówienie Chóru NFM i projektu Akademia Chóralna.

Jan Krutul dwukrotnie był stypendystą Prezydenta Miasta Białegostoku, dwukrotnie Pro Polonia – Dongsan Research Foundation (w dziedzinie kompozycji i dyrygentury chóralnej), a także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest członkiem Akademii Fonograficznej.

Aktywność kompozytorską i dyrygencką łączy z działalnością pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina Filia w Białymstoku. Pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej Cantica Cantamus. Jest pomysłodawcą i dyrektorem Konkursu Kompozytorskiego JP2 na utwór chóralny do słów Jana Pawła II.

Zobacz listę utworówPosłuchaj muzyki
Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
– Kultura w sieci.