Jan Krutul

Kompozytor i dyrygent

Ukończył trzy kierunki studiów na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina: dyrygenturę chóralną (klasa prof. Violetty Bieleckiej), kompozycję (klasa prof. Pawła Łukaszewskiego) oraz dyrygenturę symfoniczno-operową (klasa prof. Tomasza Bugaja), a także Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Podyplomowe Studia Menadżer Muzyki.

Jest laureatem konkursów kompozytorskich i chóralnych o randze międzynarodowej i ogólnopolskiej m.in. Musica Sacra Nova (Kolonia, 2014), Opus 966 (Poznań, 2014). Jego kompozycje ukazały się drukiem w wydawnictwach takich jak Schott Music, PWM, Chopin University Press i wykonywane są na festiwalach, konkursach i koncertach w Polsce i za granicą – w Niemczech, Mołdawii, Holandii, Bułgarii, Szwajcarii, Włoszech, na Litwie, Białorusi, Ukrainie, a także w USA (m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall). Utwory Jana Krutula znalazły się w repertuarze czołowych zespołów takich jak: Polski Chór Kameralny, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Chór Narodowego Forum Muzyki, Poznań Chamber Choir, Białostocki Chór Żeński, Zespół Wokalny Rondo, Chór La Musica, Chór Skowronki czy Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego.

Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Dongsan Research Foundation. Przygodę z chóralistyką rozpoczął jako artysta Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, następnie współpracował z Chórem Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra jako chórzysta i drugi dyrygent. Był pierwszym dyrygentem Chóru Miasta i Gminy Serock Cantores Adalberti. W latach 2016-2022 był dyrygentem Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie – z zespołem tym zdobył m.in. Grand Prix IV Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej Music Everywhere. Był pomysłodawcą i dyrektorem Konkursu Kompozytorskiego JP2 na utwór chóralny do słów Jana Pawła II oraz dokonał prawykonania nagrodzonych kompozycji na Zamku Królewskim w Warszawie.

Aktywnie współpracuje z ogólnopolskim projektem Akademia Chóralna tworząc nowe kompozycje na chóry dziecięce i młodzieżowe. W swojej muzyce łączy radość wspólnego śpiewu z nieszablonowymi pomysłami kompozytorskimi, co przekłada się na unikatowy język muzyczny. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmują utwory sakralne a cappella oraz kompozycje wokalno-instrumentalne m.in. Litania do św. Jana Pawła II, Zagrajmy w muzykę! W grudniu 2023 nakładem Chopin University Press ukazała się płyta Waiting for the Light z cyklem Antyfon adwentowych na chór żeński, fortepian i perkusję.

Aktywność kompozytorską i dyrygencką łączy z działalnością pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina – Filii w Białymstoku. Jest członkiem Akademii Fonograficznej oraz prezesem Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej Cantica Cantamus.

Zobacz listę utworówPosłuchaj muzyki
Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
– Kultura w sieci.